Soma faciası

Soma 5. günde 301-341 can git kömür karanlığında yıl 17/05/2014

786 kişiden 486 kiyişinin ismi yayınlanmış CNN TÜRK 22:08 haberleri Herkesin yeni bir Türkiyeye ihtiyaç vardır. Herkesin bir projesi var diyor gerçekten.

                                 Hükümet sendikasız işçileri istiyor, taşeronlaşmış işçiler. Maden içinde ölen  Türk işçilerin yanında (2014 )iç Suriye savaşından Türkiye’ye kaçmış kayıtsız kuyutsuz ismi bile yayınlanmamış madenciler var. Madenden cesetleri çıkaran bir işç basına şöyle diyor: çoğu ölünün ağzına solunum maskesi ile takarak çıkardılar diyor. Maden içinde Yaşam odalarının yasal olarak kurulması  zorunlu değil (dünyada üç ülkede zorunlu değil; hepside Müslüman Pakistan ve Afganistan ( ne diyelim bunları Allah bizden kurtarsın))

 Madende kimin için vatan için mi öldüler de şehit sayıyorlar, yoksa kamu için halk için mi öldüler. Maden sahibini  yüksek kar elde ederek kendi rezidans kulesi yapmak için daha ucuz kömür çıkarmak için; 300 den fazla insan ölmeden karanlıklar içinde dumanla boğuldular. Bu canlar    ne pahasına  gitti: maden sahibini zenginleştirmek ve seçim zamanı ucuz kömür bulmak için.  Nasıl mı: maden ocağı 100 yıl önceki sistemle ağaçları direk olarak kullanarak ( çünkü en ucuzu) ve zengin devletlerin ellerindeki atıl ve kullanılmış malzemelerinin yeniden kullanarak. Böylece maliyet düşürülmüştür dolaplar yerine askıda sepete asılan temiz elbiseler ve her taraf kapkara fayanslar. Aynı zamanda hükümeti desteklemek için 3000 kişiyi görevden atma maaşından kesme ile tehdit ile mitinglere zorla götürülmüşür.

                                      Ne pahasına amaç özel sektörün daha çok kazanması sermaye birikimini sağlaması ve hükümeti desteklenmesi için. Her ne nedense bu gelirler hiç inovasyona (yenilikçi), bilime yatırım yerine: gök delenlere inşaat sektörüne yatırım yapılmıştır. Hiç akıllarına teknoloji şehrini yada hangi otomobil üretimini, bilişim vadisi yada hangi uzay üssüne yatırım akıllarına gelmez. Zenginlik mülk zenginliği başka bildiği bir şey yok ki. Bu tevekkülle ve imamlar ve iman aracılığı hiç bir buluş gerçekleştiremezsiniz.
İbn-i Haldun bilimselliğine bile ulaşamamışlardır ( herşey Allah yaratmıştır ama üretim ancak insan emeği ile olur der, felsefede 600 yıl geriden geliyoruz) ki, toplumcu teori üretsin yada fen ve matematikçileri icat yapsın.

                                  Tüm bunlar özel sektör kazanması için vahşi kapitalizm; insanı ölüme götürebilecek kadar denetimsiz ve geri üretim ve yetersiz yasalar ile birikim yaratması içindir. Tüm bunların bedeli kömür karanlığına canların gömülmesidir ne pahasına maden kapitalistleri yeni zenginleri icat etme karşılığı yeni canların madenci insanlarım ölmesidir. Her devir (devrim) kendi kurbanlarını yer (harcar)(ucuz emek ucuz işgücü sonuç kar için bile bile ihmal yapılmıştır. Her ihmal bir kaza burada ki kazalar ölümcüldür. Yer üstü olsa belki sadaka ile ayakta kalırdı ama burada eski tip üretim yüksek kazanç ve işsizlik ile tehdit sonuç Soma depremi. Zaten sendikalar sarı değil sapsarı kavurmuş gazel sarısı ufalanmakta.

                                  Şimdi yeniden gözden geçirilecekmiş iyileştirilecekmiş nereye kadar unutulana kadar. Zihniyet aynı o maden değişir ama başka madenler aynı kalır. Çünkü üretim zihniyeti aynı kaldığı sürece bir başka maden ocağında patlama başka inşaatta elektrik ocağından işçi barınaklarının yanması  (yıllık 1500 kişi inşaat kazalarında işçi ölmektedir) masum ve malum talihini değişmez işçinin

 

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Edin

Muş ovasında karlı ilk bahar Lale ve murat Köprüsü manzarası

Muş (Ermenice: Մուշ, Kürtçe: Mûş), Muş ilinin merkezi olan ve ile ismini veren şehirdir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!