Bunları Biliyormusunuz???

 • Dokunulan ve hissedilen sanal nesneler;İngiliz şirketi Ultrahaptics, ultrasound teknolojisi ile 3 Boyutlu “3D” sanal nesneleri doğrudan elle  kontrole imkan veren yeni bir teknoloji geliştirdi.
 • Bilim Adamları Nanometre Seviyesinde İnceliğe Sahip Eğilebilen Bir Güç Kaynağı Ürettiler

Dresden Katı Hal ve Malzeme Araştırma Leibniz Enstitüsü’nden bilim adamları bir mikro süperkapasitör üretmeyi başardılar. Çalışmanın mobil telefonlar ve kameralar gibi mobil cihazların daha küçük, ince ve hafif olmalarının önünü açacağı öngörülüyor. Üretilen enerji kaynağının eğilebilme yeteneği ile de giyilebilen elektronik aygıtlarda da kullanılabileceği düşünülmekte.

Araştırmacılar tarafından üretim esnasında, daha çevre dostu olması ve daha ucuz olması nedeniyle, manganez dioksiti alternatif elektrot malzemesi olarak kullanmıştır. Esnek ve güçlü olması nedeniyle de seçilen bu malzemenin, elektrot malzemeleri için doğal bir çözüm olmamasından kaynaklanan dezavantajını da araştırmacılar; manganez dioksiti bir elektron demeti kullanarak, buharlaştırıp gaz atomları şeklinde ince ve esnek filmler halinde çökeltilmesine izin vererek ortadan kaldırmışlar.

 

 • Kendi Kendine Montaj Olabilen Robotlar Artık Hayal Değil;

  Amerika’da bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden (MIT) araştırmacılar birbirleri ile bağlantı kurabilen M-Block isimli modüler yapıya sahip bir robot geliştirdiler.

  M-BLOKS

  M-BLOKS

  John Romanishin, Daniela Rus ve Kyle Gilpin isimli MIT araştırmacıları tarafından küp şeklinde hazırlanan M-Block sistemi, içerisinde batarya ve 20,000 rpm hızında dönen bir volan mekanizması barındırıyor. Bu yüksek hızın bir anda durdurulması sonucu oluşan kuvvet ve diğer sensörlerin yardımıyla hareket edebilen ve aynı zamanda köşelerinde yer alan mıknatısların da yardımıyla diğer parçalara yapışabilen küpler, bu sayede kendi başlarına tek bir gövde oluşturabiliyorlar. Şimdilik ufak boyutlarda olmasına rağmen büyüklerine temel oluşturması beklenen M-Block sistemi, örneğin kendi kendine kurulabilen yapılar, Terminator 2 filminde yer alan sıvı robot benzeri kendini yenileyebilen ya da sıfırdan kurabilen robotlar ya da her türlü doğal afet veya diğer askeri amaçlar için uygun bir yapı ortaya koyuyor.

 

 

 

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Edin

Cumhuriyet ve Restorasyon 2

Cumhuriyet ve restorasyon 2 Cumhuriyet genç Türklerin bir ideolojiydi.  Osmanlı sarayı: padişahla meclis yönetme becerisini …

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!