BİRİKİM ve MÜLKİYET

İnsanal birikim ve mülkiyeti yaratırken savaşlar hızlı birikimi ve aynı zaman köle emeğini yarattı. Çünkü savaşlarda esir edilenler köle olarak alınıp satılırken köle emeğini kullanarak daha hızlı birikim yapmaya başladılar. Toprak gibi  köle emeğini de alıp satmaya başlar batı toplumları.
Doğuda esirler öldürülürken ele geçirilen yerlerde taş taş üstünde bırakılmazken batı köle emeğini mülkiyetine almış toprak üzerinde üretimi artırmak artan tüm emeği insanı hayvanlaştıran hayvanat değil insanat emeğini kullanır. ilk sömürü nasıl hayvanların ehlileştirilerek doğaya hakim olmaya çalışan mülkiyet insanları da ehlileştirerek köleleştirerek mülkiyetine alırken insan alınıp satılan mal olarak tüm pazarlarda savaşlarda esirler ve köleler alınıp satılmaya başlar.

Köle emeğini batı çiftliklerde hayvanların yerine kullanarak kendine boş zaman yaratmaya yunan sitelerinde bu boş zamanlarını felsefe yapmaya başlarlar. Tanrılara yere indirmeye mantık diyalog ve mitoslar üzerine kafa yorarlar. İnsanlar yönetim biçimi üzerine bilgilerini artırıp felsefe üretirler.

Doğu esirlerde pazarlarda satmaya onları hizmet aracı olarak kullanıp alt ve üst sınıflar yaratmaya (kast sistemi- Hint ) çalışırken Ortadoğu’da dinler İslamiyet köleleri azat ederek savaş ekonomisinin kalıntılarını yok etmeye, toplumsal barışı yeniden yaratmaya çalışır ama kadın cariye olarak ev ekonomisine dolayısıyla ataerkil toplum inancını yükseltir.

Batı esirler köle olarak alınıp satılırken kölenin artı emeğinden faydalanırken köle emeği ekonomisi güçlenir. soy üzerinde yükselen kast sistemi dışında üretim üzerinde emeğin üretime bağlanarak artı emeğin en acımasız ve tam sömürüsü köle emeği ve yeni ekonomik temelli ezilen sınıf ortaya çıkar. bu da aynı zaman aile ve soy üzerine temellendirilir ki köle emeği sadece esirlerden değil nesep üzerinden de devam ettirilir. köle emeğinin ekonomik sömürüsü toprak rantı üzerinde gerçekleşir büyük çiftlik büyüyerek toprak üstünde beylikler derebeylikler kurar. batı siyasi yapısı itibariyle büyük ölçekte ne sürülere(sürü toplum) yüksem verimli arazileri vardır. Bu yüzden üretim tümüyle insan emeğiyle ve daha çok insanla üretim kendi efendilerini yaratır. Romanın emperyal ve deniz aşırı gücünden sonra büyük devlet imparatorluğu doyuracak yüksek üretimi olmaması ve üretimin tümüyle insan emeğinin sömürüsü üzerine olduğundan insan emeği önemlidir. Bu yüzden insanın doğudaki gibi çok olması basit savaş tekniği ile insanların emeklerine el koyarak büyüyen siyasal yapının var olmaması küçük kralları birbiri ile yenişemeyen küçük kralları ve aynı zamanda ruhban sınıfının inanç üzerine temellenen siyasallaşan yapısı kralların birbiri ile savaşı yüzyıllar sürürken batı sefaletten kurtulamaz.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Edin

İstanbul Havalimanında (44 canımız)

İstanbul Havalimanı(44 canımız) ve Madımağı anma günü ve   Suudi Arabistanda (4 can) Muhalefetsiz iktadarda kilerin …

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!