Ballıkayalar tırmanışı(Gebze Kocaeli)

Dört-beş kafadar arkadaşın kayalarda ( bal)  var diye çıktığımız ama yalçın kayalar ve mağara tırmanışı  adeta suyun kıyılarından nasıl geçtiğimiz bir türlü anlayamadığımız (herkesin tırmanması zor olduğunu :  yeni yetme dağcıların ilk tırmanma yeri olduğunu belirtelim) iki saatlik dere tırmanışından sonra,  göletlerin azaldığı yılanların çoğaldığı, koyu bir ağaç gölgesinde öğle vakti güveçte yemek yapma sevdasına düştük.

Ama güveci yapmaya başladığımızda yağı unuttğumuzu farkettik, yağ yerin taze kaşarı çantaya atınca güveci kaşarla yağlamak zorunda kaldık. Tabii taze kaşarı temizlemekte yosunlara kaldı. Göveç herşeye tağmen güzel oldu.  Tabi bu tırmanışın inişi bir hayli zor olduğunu bildiğimizden aşırı fotocu arkadaşın aşırı ısrarlarına  rağmen yatıya kalmadan ve hava kararmadan inişe geçtik. Güneş battığında suyun kıyılarından aynı duvar tırmanışını göze alamadık  inişi hızlandırdık. İnişten sonra korkunç güzel manzaralar yakaladığımız vizörden bakınca anladık, umarım sizlerde beğenirsiniz. Hem piknik hemde dere tımanışı için eşi bulunmaz bir yer   gezmeyi ve çekmeyi severler doğa severler ballıkayalar sizi bekliyor

Ballıkayalar Tabiat Parkı Kocaeli İli, Gebze İlçesiiçersinde Tavşanlı köyü yakınlarında yer almakta olup 21.07.1995 tarih I. Derece Doğal Sit Alanıdır. Tabiat parkı 1603 Ha’lık alana sahiptir. Uzunluğu 1.5 km. genişliği 40-80 m. arasında değişen kanyon görünümlü, dar ve derin kazılmış bir “Boğaz”dır.

Vadinin yükseltisi kuzeyde ağız kesiminde 5-10 m. yükseklikte başlayıp, güneyde vadinin sonlarında, 80-100 m. yüksekliklere kadar çıkmaktadır.

Bakanlar Kurulu Kararı ile tescil edilmiştir. Gebze’ye 8 km, İzmit’e 39 km mesafededir. Kuzeyden güneye, Gürgenden adı verilen ve vadi içerisinde”Ballıkaya Dere” adını alan bir akarsu tarafından, yakın jeolojik geçmişte kireç taşları içerisinde gömülerek açılmıştır.

ballıkayalar0323

Aynı dere, vadi çıkışından sonra ufak bir göl oluşturup, göl çıkışını takiben Tavşanlı dere adını alarak güneyde Marmara Denizine kavuşur.  Vadiyi enine kesen mikro faylanmaların vadinin bugünkü görünümü üzerinde etkileri olmuştur.

Bu tür etkiler sonucu; vadi tabanında görülen eğim kırıkları, ufak şelaleler, küçük göllenmeler vb. şekiller oluşmuş, Vadi yamaçları oldukça dik profiller meydana getirmiş, kuzeyden güneye %5 lik bir eğim kazanmıştır.

Ballıkaya Vadisinin doğu yamaçları batı yamaçlarına oranla daha yatık ve parçalı görünümdedir. Havzanın hemen hemen tamamına yayılmış maki ve pseudomaki florası ile dere içlerinde kışın yapraklarını döken angyospherm taxonları görülür.

Atmaca, alaca karga, erkemez, hüthüt, tarla kuşu, bülbülkuşu populasyonunu oluşturmaktadır. Çakal, tilki, tavşan, domuz, köstebeğe Tabiat Parkı içerisinde rastlanılmıştır.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Edin

Muş ovasında karlı ilk bahar Lale ve murat Köprüsü manzarası

Muş (Ermenice: Մուշ, Kürtçe: Mûş), Muş ilinin merkezi olan ve ile ismini veren şehirdir. Ayrıca …

Bir yorum

  1. Hani güveç nerede göremedik? 😊

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!