Türkiyenin yönü ve pkk’ nin terör açmazı

Beşiktaş’ın  beyazı karalandı (11.12.2016)

(28.06.2016) İstanbul havalimanında 44 canımız İşid tarafından katledildi. Aynı yöntemle  (intihar bombacıları)yine bir başka terör  Beşiktaş da; yine İstanbul da (11.12.2016) çoğunluğu güvenlik güçlerimiz olduğu 44 can daha aldı terör belası

Bu terörü PKK nin Tak kolu üslendi. Evet Türkiye, Ortadoğu batığına yavaş yavaş çekilirken batıdan gönül bağıyla bağlantılarımızı koparıyoruz. Batı kendi elindeki silahlarını tabiidir ki kendi yandaşlarına uzatarak bizden uzaklaşmaya çalışıyor. Yönümüzü belirlememiz gerekiyor ya batı ya doğu yada Ortadoğuya . Seçim yapmadığımızda kimi karşımıza alıyorsak terörü de bizi vurmaya başlıyor. Bir bizden bir sizden. Artık savaşlar askerler arasında yapılmıyor. Siyasetin gerisinde ülke güvenlikleri güvenliklerin gerisinde de terörle bağlantıları mevcuttur. Bu nedenle herkese karşı olmak (herkese meydan okumak) herkesin terörünü kendine çekmektir. Ortadoğu kısır despotik  siyasetçilerin, ellerindeki petrol zenginliği ile Saddam’ın kendini dünya lideri görmesi gibi bizde olmayan petrolün olmayan bir zenginliğin hayali ile dünyaya kafa tutmak bir başka terörü (dünyanın terörünü) üzerimize çekecektir. Dünya ile barış savaşların itidalli ve gelişmenin sürekli olması gerekir. Düşman yok ederek tükenmez. Ekonomini güçlendirir, gelişmenin sürdürürsen düşmanlar azalır dostlar çoğalır. Böylece büyük düşman yerine güçlü devlet karşısında küçük düşmanlar kalır. Böylece düşman küçülürken aynı zamanda  büyük düşman yok olur. Büyük devletler düşmanlarını yok ederek değil daha çok onları dost yaparak düşmanlarının şerrinden korunur.

Pkk Ortadoğu da kendine devlet yaratmaya çalışırken aynı zamanda PYD Kürt bölgeleri hakim olarak  Irakta ve Suriye’de kendine toprak parçaları batının yandaşlığında elde ederken Türkiye üzerinden de vazgeçmiyor. Karşısında güçlü bir devlet Anadolu’nun batısındaki gelişmiş ekonomileri ile Kürt bölgesinin Pkk batıyı ele geçirme politikaları tutmuyor. Kendi Kürt bölgelerindeki doğuda halkın ancak yarısını kendi yanına çekerken halkı terör içersinde ne kadar tutabilirsin. Kendi bölgende, doğuda ekonomik gelişme göstermeden kendi terörünü destekleyerek kendi halkına kıyım yapmaktadır. Kürtler batıya gittikçe terörden uzaklaşırken doğuda aşiret yapısı ve az gelişmiş işsiz ve aşsız kalan gençlerini doğuya güneye doğru çekerek ancak, Arap yarımadasında kendine alan (kandil gibi) yaratabilir. Türkiye doğuyu ayakta tutacak ne ekonomik karaktere nede siyasi gücü ayakta tutacak kadar doğu ve güney doğuda belediyelerde güç olabilmiştir.

Pkk ; Kürt milliyetçiliğinden beslenen aşiret yapısının sorunsallarında yaşamaktadır. İdeolojisi kırık dökük milliyetçi sol karakteri ile Anadolu’nun sol ve sosyal demokratlarına bile payanda bile olamamakta demokratlaşamadan sosyal-kızıl faşizmi ile kendini geliştiremeden teröre yeniden gark olmaktadır. PKK Ortadoğu batığında petrol kuyularının güvenliğini sağlamak için kendine rol biçmiş olabilir. Batıda sol sosyal demokrat söylem geliştirebilirken Türkiye’de sadece terör üretmekte batıda doğunun gelişmesini istemeyen gerilemesini isteyenlerin ekmeğine yağ sürmektedir. Artık Pkk kendi ideolojisini yeryüzündeki gücünü terörle değil halkının gücüne dayanarak yapmalıdır. Tabii yanında halkı alabildiği kendi ekonomik coğrafyasını geliştirmek için savaştığında kendi halkının savaşını kazanmış olacaktır. Yoksa Anadolu’yu yüzünü Arabistan’ı kıble yapanların düştüğü açmazları yaşayanlar gibi;  güney ve doğu coğrafyasını Ortadoğu bataklığına çekmeye devam edecektir. PKK yüzünü ve yönelimini seçmelidir. Ortadoğu’nun eli silahlı jandarmalığını mı yapmak yoksa doğu ve güney doğunun makus talihini mi değiştirmek. Her ikisi arasında seçim  yapmalıdır. Bir seçim yapmadığında batının verdiği silahlarla kendi adını tarihi ve halkını ve Anadolu’yu bu mezalim ile Haşhaşi geleneği ile inletmeye devam eder.

İbrahim CAN…12.12.2016

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Edin

Muş ovasında karlı ilk bahar Lale ve murat Köprüsü manzarası

Muş (Ermenice: Մուշ, Kürtçe: Mûş), Muş ilinin merkezi olan ve ile ismini veren şehirdir. Ayrıca …

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!