Şia (İran) ve Sünni (suud) savaşları ve yeni dünyanın öcüsü İşid

Zengin Arap şeyhleri ile Amerika-batı dünyasındaki ortaklık Ortadoğu petrolleri üzerindeki hakimiyet savaşı yine kan, yine gözyaşı akıtıyor. ABD nin Kaya gazı ve petrole ihtiyacının azalması ile pazar kaybına uğrayan  Suudiler  petrol arzını artırma yoluna giderek pazardaki payını büyütmeye çalıştı . Özellikle Amerika ve batının İran ile flört ederken petrol piyasasına gireceğini bilen Suudiler piyasaya tam hakim olmak için üretimi artırması ile petrol fiyatları düştü..

Amerika, İran arasındaki uzun süren müzakerelerden sonra: İran’a uygulanan ambargonun kalkması ile İran petroldeki gelirini artırmak için üretimi artırma amacındayken kendi mahzenlerindeki 3 bin km menzilli füzeleri gösteriyordu. Bu arada Suudi Arabistan İran ile aralarındaki büyük çatışmadan sonra Suudiler kendi muhalif olan Şia dini lideri muhalefet yapıyor diye  idamı sonrasında,  İran büyük tepki gösterdi. İran halkı ayaklandı ve Suudi’lerin konsolosluklarını yakarak cevap verdi. İslam dünyası ülkeleri mezhepler savaşına geri dönerek hemen ikiye bölündü. İran’ı karşısına alan S Arabistan’a bağlı devletler renklerini belli etmeye başladı. Böylece batının gemlemeye çalıştığı İran’ı İslam birliğinin dışında tutmaya ve İran’a karşı bu  ülkeleri arasında Suudi İran karşıtı cephe oluşturdu.

Böylece İran’a ambargoyu  serbest bırakan Amerika  Müslüman ülkeleri (dinsel mezhepler) bloklara ayırarak birbirlerine düşman etmek için  iki ayrı gücü mezhep çatışmalarıyla karşı karşıya getiriyor. Arap baharındaki ayaklanan Mısır Fas Tunus Libya halkları kendi muhalefetine müsamaha etmeyen güçlü liderleri kağıttan kuleler gibi yıkıldı. Ekonomik olarak hiç bir sorun yaşamadan Batının kışkırtmasıyla  cılız muhalefetlere her türü desteği vermesi ile interneti ve insanlar arasında yeni iletişim araçlarını kullanarak bu ülkeler bir anda ortaya çıkan  halk yürüyüşlerine  batınının verdiği desteklerle bu diktatör ailelerin ve liderlerin elinden alınarak yeni iktidar yürüyüşü yapan güdük ve cılız demokrat bile olamayan hareketlere verildi. Mısır’da muhalif olan demokrat bile olamayan Müslüman kardeşler  gibi klikler hemen her yerde iktidara geldiler.

Mısır da  ilkel şeriat kararları alınarak toplumun azınlıklarına kendisinin dışında kim varsa eski iktidardakiler gibi iktidara gelenler zulüm yapmaya başladı. Mısır’da Müslüman kardeşler başka gruplar tarafından çok da zor olmayan bir şekilde iktidardan uzaklaştırıldı.  Bu arada Suudi’lerin içindeki %15 Şii halkının lideri Vahhabi’leri karşı muhalefet yapmaya başladı. Bu arada Yemen de Şii nüfusun çoğunlukta olmasına rağmen Arap baharı ile ayaklanan halkı Suudi Arabistan’ın tankları ile o ülkeye girerek bastırdılar

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Edin

Ulukaya ve Yörecik(zengök) Murat nehri manzaraları

Murat nehridiyadinden doğup Muş iline kadar süzülerek gelen murat nehri muşun 1600 rakımı üstünde iki …

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!