Ev / Fotosanat / Akdeniz ve Toros Manzaraları / Torosların zirvesinde karboğazından karbeyaz manzaralar

Torosların zirvesinde karboğazından karbeyaz manzaralar

Karboğazı Tarsus’a bağlı Gülek belediyesi sınırları içindedir.

Gülek Karboğazı, Adana, Mersin ve Niğde’ye 1 saat mesafededir.

Tarsus’tan araçla 30 dk da ulaşılabilmektedir. Mesire alanı Gülek Belediyesince ziyaretçilere en iyi şekilde hizmet vermek amacıyla hazırlanmıştır.

Bolkar Dağları’nın güney yamaçları üzerindeki Karboğazı Kayak Merkezi, 3585 metrelik zirvesi, 2000 ila 3000 metre rakımları arasında bulunan 10 km’lik doğal kayak pisti, kasımdan nisana kadar kaliteli kar tutma özelliğiyle kayakçıların ve piknikçilerin ilgisini çekiyor. Yıl boyunca burada kar var ama kış sporları için uygun kar 6 ay boyunca kalıyor.

 

Tarsus Gülek’e 20 km uzaklıktaki Karboğazı’nda, Uluslararası Kayak Federasyonu’nun (FIS) Alp disiplini kayak yarışmalarında istediği özelliklerin tamamına sahip olmasına rağmen tesis bulunmuyor. Yine de belediyenin özellikle hafta sonları kapanmaması için kontrol altında tuttuğu yol sayesinde kayak, snowboard ve kızak meraklıları buraya akın ediyor. Çoluk çocuk karda piknik keyfi için bu bölgeyi tercih edenlerin sayısı da az değil. Arabanızla 2000 metreye kadar çıkıp, park ettikten sonra aşağıya kayabiliyorsunuz. En yakın konaklama 40 km mesafede.

MERSİN’in Tarsus İlçesi’ne bağlı Gülek Beldesi’nin Karboğazı Yaylası, Bakanlar Kurulu kararıyla ‘Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ ilan edildi.

Bolkar Dağları’nın güney yamaçları üzerinde 700 hektarlık alanda yer alan ve Mersin’e 120 kilometre uzaklıkta bulunan Gülek- Karboğazı’nın turizme kazındırma çalışmaları sonuçlandı. Bir süre önce Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararıyla, ‘Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ ilan edilen Gülek- Karboğazı, bölgenin turizm açısından hareketlenmesine ve gelişmesine katkı sağlayacak.

“Karboğazı Turizm Merkezi, bölgemizin ekonomik ve sosyal gelişimine önemli katkı sunacaktır. Adana Havaalanı’na yakınlığı da ulaşım açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Bölgeye gelecek yerli ve yabancı turistler, diğer turizm faaliyetlerinden başka, aynı zamanda sadece 1.5 saat sonra denizden bin 900 metre yükseklikteki Karboğazı’na çıkıp kayak yapabilme imkanına sahip olacaklar. Kayak Merkezi, konumu itibariyle Mersin, Adana, Niğde, Kahramanmaraş’ı kapsayan çok geniş bir alana hitap eder. Merkezi çevreleyen 250 kilometrekare alanda 8 milyondan fazla nüfus bulunmaktadır. Devlet Karayolları vasıtasıyla bölgeye kolay ulaşım, günübirlik ziyaretçiler için ayrı bir avantaj sağlamaktadır.”

Çam, ardıç, sedir ve köknar ağaçlarıyla kaplı orman yapısı ile 3 bin metre rakıma sahip bölgede, her yıl mayıs ayının sonuna kadar kar bulunur.

Hakkında admin

Önerilen

KAPİTALİST :ESKİ İNSAN MUTASYONDA

               Bir yandan kapitalizm az doğurganlık isterken nüfus yaşlandı yaşlılar kapital zengini olduğu için ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.