çekerek barajı (Süreyya bey barajı ) manzaraları

Bir diğer adı Çekerek Barajı olan Süreyyabey Barajı, Yozgat’ta, Çekerek Çayı üzerinde, sulama, enerji ve taşkın kontrolü amacıyla 1996-2004 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.
Kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 7.500.000 m3, akarsu yatağından yüksekliği 103,00 m., normal su kotunda göl hacmi 1310,0 hm3, normal su kotunda göl alanı 41,34 km2’dir. Baraj 66.165 hektarlık bir alana sulama hizmeti verirken, 14 MW güç ile de yıllık 51 GWh’lik enerji üretmektedir.
Yapımına 1998 yılında başlanan Çekerek Barajı’nın şu anda yüzde 96 seviyesinde tamamlanmış durumda olduğunu belirten Başer, şöyle devam etti:

]

“2015 yılında ise hem HES hem de sulama açısından hizmete açılmış olacak. Şu ana kadar barajın yapımı için 540 milyon lira harcandı. Tamamen hizmete girdiğinde Yozgat, Amasya, Tokat ve  Çorum illerimizin tarım arazileri suya kavuşacak. Ayrıca, Yozgat’ın Çukurovası diye tabir edilen Bazlambaç, Kazankaya ve Kumbetovası suya doyacak. Barajın su verdiği ovalarda ürün çeşitliliği artacak. Yine aynı şekilde hidroelektrik santrali ülke ekonomisine katkı sunacak. Özetle söylemek gerekirse Çekerek Süreyya Bey Barajı 7 ovaya hayat verecek.” – Yozgat

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Edin

Muş ovasında karlı ilk bahar Lale ve murat Köprüsü manzarası

Muş (Ermenice: Մուշ, Kürtçe: Mûş), Muş ilinin merkezi olan ve ile ismini veren şehirdir. Ayrıca …

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!