Ev / Fotosanat / Ballıca Mağarası uzunlugu 1. km 3.4 milyon (yıl) yaşında Tokat’ın Pazar ilçesinde

Ballıca Mağarası uzunlugu 1. km 3.4 milyon (yıl) yaşında Tokat’ın Pazar ilçesinde

Ballıca Mağarası, Tokat’ta gezilecek yerler sırasında üst sıralarda yer alan ve ülke çapında bilinen yerlerden bir tanesidir. Ballıca Mağarası’nın şuan için ziyarete açık olan 8 salonu bulunmaktadır. Henüz ziyarete açılmamış olan bölümleri ise keşfedilmemiş yerler olarak gizemini korumaktadır. Mağaranın ziyarete açılan 8 salonu, yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda ve 100 metre yüksekliğindedir. Doğal bir müzeyi andıran Ballıca Mağarası’nın yaklaşık 3.4 milyon yıl yaşında olduğu tahmin edilmektedir. Tokat’ın Pazar ilçesine bağlı Ballıca Köyü’nde bulunan mağaranın deniz seviyesinden yüksekliği 1.085 metredir. 1987 senesinde araştırma ve haritalandırma çalışmaları yapılan Ballıca Mağarası’nda 1995 yılında yürüyüş yolları ve ışıklandırma sistemleri eklenmiştir. Ortalama sıcaklığı 17-18 derece olan mağara içerisinde bulunan nem oranı ise %54’tür. Ballıca Mağarası’nın bol oksijenli havası nefes almayı kolaylaştırmaktadır ve astım hastalarına iyi geldiği söylenmektedir.                

         Havuzlu Salon: Ballıca Mağarası girişinin hemen arından karşımıza gelen salon, Havuzlu Salon olarak adlandırılmaktadır. Salon içerisinde 20 °C sıcaklık ve düşük nem oranı bulunmaktadır. Bu durum, damlataşları oluşturan kalsit kristalleri arasındaki bağı zayıflatmış ve bunları pul pul kabarmış bir görünüme dönüştürmüştür. Havuzlu Salon içerisinde harç malzemesi ise oluşturulmuş olan dikdörtgen şeklinde bir yapı yer almaktadır. Bu durum mağaranın geçmiş dönemlerde kullanıldığına işaret etmektedir.

           Büyük Damlataşlar Salonu: Ballıca Mağarası’nın girişinde yer alan Havuzlu Salon’dan sütun ve sarkıtlardan oluşan dar bir geçitten geçilerek çıkılır. İkinci kısımda mağaranın en geniş alanı olan Büyük Damlataşlar Salonu bizleri karşılar. Bu salonda yüksek nem oranı vardır ve açık havaya oranla 4 kat daha fazla oksijen içeren bir ortamdır. Oldukça büyük sarkıt ve dikitlerin bulunduğu bu salondan kuzey ve kuzeydoğu yönüne ilerleyen yürüme yolu ile Çamurlu Salon, Fosil Salon ve Yarasalar Salonu’na ulaşılmaktadır.

Çamurlu Salon: Yatay bir geçit yardımıyla Ballıca Mağarası’nda bulunan Çamurlu Salon’a ulaşılmaktadır. Bu salon içerisinde sarkıtlar, dikitler ve küçük havuzlar bulunmaktadır.

       

Ballıca Mağarası

Tokat pazar yolu manzaraları067
Tokat pazar yolu manzaraları068
Tokat pazar yolu manzaraları065
Tokat pazar yolu manzaraları066
Tokat pazar yolu manzaraları064
Tokat pazar yolu manzaraları063
Tokat pazar ilçesi105
Tokat pazar ballıca şelalesi104
Tokat pazar ilçesi106
Tokat pazar ballıca şelalesi103
Tokat pazar ballıca şelalesi102
Tokat pazar ballıca şelalesi100
Tokat pazar ballıca manzaraları090
Tokat pazar ballıca şelalesi099
Tokat pazar ballıca şelalesi101
Tokat pazar ballıca manzaraları091
Tokat pazar ballıca manzaraları088
Tokat pazar ballıca manzaraları089
Tokat pazar ballıca şelalesi098
Tokat pazar ballıca manzaraları070
Tokat pazar ballıca manzaraları069
Tokat pazar ballıca mağarası087
Tokat pazar ballıca mağarası085
Tokat pazar ballıca mağarası084
Tokat pazar ballıca mağarası081
Tokat pazar ballıca mağarası083
Tokat pazar ballıca mağarası086
Tokat pazar ballıca mağarası080
Tokat pazar ballıca mağarası079
Tokat pazar ballıca mağarası082
Tokat pazar ballıca mağarası078
Tokat pazar ballıca mağarası077
Tokat pazar ballıca mağarası076
Tokat pazar ballıca mağarası074
Tokat pazar ballıca mağarası075
Tokat pazar ballıca mağarası072
Tokat pazar ballıca mağarası071
Tokat pazar ballıca mağarası073
Tokat pazar yolu manzaraları067 Tokat pazar yolu manzaraları068 Tokat pazar yolu manzaraları065 Tokat pazar yolu manzaraları066 Tokat pazar yolu manzaraları064 Tokat pazar yolu manzaraları063 Tokat pazar ilçesi105 Tokat pazar ballıca şelalesi104 Tokat pazar ilçesi106 Tokat pazar ballıca şelalesi103 Tokat pazar ballıca şelalesi102 Tokat pazar ballıca şelalesi100 Tokat pazar ballıca manzaraları090 Tokat pazar ballıca şelalesi099 Tokat pazar ballıca şelalesi101 Tokat pazar ballıca manzaraları091 Tokat pazar ballıca manzaraları088 Tokat pazar ballıca manzaraları089 Tokat pazar ballıca şelalesi098 Tokat pazar ballıca manzaraları070 Tokat pazar ballıca manzaraları069 Tokat pazar ballıca mağarası087 Tokat pazar ballıca mağarası085 Tokat pazar ballıca mağarası084 Tokat pazar ballıca mağarası081 Tokat pazar ballıca mağarası083 Tokat pazar ballıca mağarası086 Tokat pazar ballıca mağarası080 Tokat pazar ballıca mağarası079 Tokat pazar ballıca mağarası082 Tokat pazar ballıca mağarası078 Tokat pazar ballıca mağarası077 Tokat pazar ballıca mağarası076 Tokat pazar ballıca mağarası074 Tokat pazar ballıca mağarası075 Tokat pazar ballıca mağarası072 Tokat pazar ballıca mağarası071 Tokat pazar ballıca mağarası073
  

   Fosil Salon: Ballıca Mağarası’nın en üst kısmında bulunan salon, Fosil Salon olarak adlandırılmaktadır. Bu salonda sıcaklık, 24°C’ye kadar ulaşmaktadır. Mağaranın en yaşlı salonlarından biri olan Fosil Salon içerisinde mutlak nem % 40’tır.

          Yarasalı Salon: Ballıca Mağarası içerisinde cüce yarasa türü yaşamaktadır. Bu yarasalar, ip kullanmadan inmenin mümkün olmadığı, Yarasalı Salon içerisinde bulunmaktadır. Mağaranın en geç salonlarından biri olan Yarasalı Salon içerisinde gelişmekte olan sarkıtlar, mağara gülleri, mağara iğneleri ve damlataş havuzu bulunmaktadır.

         Çöküntü Salon: Mağara içerisinde bir diğer bölüm de Çökün Salon’dur. Çöküntü Salon, adını salonun tabanında bulunan iri bloklardan almaktadır. Bloklar arasında derin kuyular bulunmaktadır.

         Sütunlar Salonu: Ballıca Mağarası’nda en büyük sütun, 18 metre boyunca ve 8 metre çapındadır. Mağaranın en büyük sütunu, Sütunlar Salonu olarak adlandırılan kısımda yer almaktadır. Bu salona ulaşmak için Çöküntü Salon’dan sonra karşımıza çıkan köprü geçilmelidir. Salonun tavan yüksekliği yaklaşık 15 metredir. Bu kısımdan sonra yürüme yolu ikiye ayrılmaktadır. Kuzey yönünü takip ederek Mantarlı Salon’a, güney yönünü takip ederek ise Yeni Salon’a ulaşılmaktadır.
varabilirsiniz. Tabelaları takip ederek ulaşabileceğiniz bu yol üzerinde, Selçuklu Dönemi’ne ait olan bir köprünün yanından
           Mantarlı Salon: Mantarlı Salon içerisinde iri soğan sarkıtları ve mantar şeklinde gelişmiş olan dikitler yer almaktadır. Etkileyici bir görüntü yaratan bu mantar dikitleri nedeniyle, salona Mantarlı Salon denilmiştir.

          Yeni Salon: Ballıca Mağarası içinde bulunan en geç salon, Yeni Salon olarak adlandırılan yerdir. Salonda büyük sarkıtlar, dikitler ve havuzların yanı sıra, yaprak, perde ve pırasa şekillerinde farklı oluşumlar yer almaktadır. Salonun sonuna doğru ise derinliği 65 metre olan bir göl bulunmaktadır.

Ballıca Mağarası’na Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım Ballıca Mağarası, Tokat ilinin 26 kilometre kadar güneybatısında bulunan Pazar ilçesinin Ballıca Köyü’ndedir. Pazar ilçesine vardıktan sonra 8 kilometre kadar giderek Ballıca Mağarası’na geçiyorsunuz. Özel araç ile Ballıca Mağarası’na gitmeyeceksiniz, öncelikle Tokat şehir merkezinden Pazar ilçesine giden minibüsleri kullanmanız gerekiyor. Pazar ilçesine vardığınız zaman ise  taksi tutarak mağaraya gidebilirsiniz.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Edin

Muş 1400 rakımda kara kış ve Kış baharı

Muş şehri, Muş ilinin batısında yer almaktadır. Çavuş dağı’nın kuzeydoğu eteklerinde kurulmuş olan kentin tarihsel çekirdeği ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.