Ev / Fotosanat / Mersin Ayas ve Kalesi İmirzalı hisarınkale ve Ticaret AGORA sı

Mersin Ayas ve Kalesi İmirzalı hisarınkale ve Ticaret AGORA sı

Mersin gelen  Çatıören, İmirzalı ve Hisarınkale için işaret yaklaşık 300 metre sağa gidin. Also, be careful around the dome of the cathedral, as there is a very deep, empty space into which one could easily fall. Kolayca düşebilir içine çok derin, boş alan var gibi Ayrıca, katedral kubbe etrafında dikkatli olun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
 Agora
(Agora, kentin ortasında ya da liman yakınında bulunmakta olup, etrafı dükkanlar, sütunlar, heykel ve ağaçlarla çevrilirdi.)
Etimoloji
Antik Grekçe’de Homeros’un İlyada Destanı’nda (M.ö. 8. yüzyıl) αγορα, (αγείρω “toplanmak” fiilinden türemiştir.) “toplantı, toplantı yeri, meclis” anlamını taşımaktadır.
Yunanca’da da agora, “toplanma yeri” anlamını korumaktadır. Agorastis “alıcı, pazara gelen müşteri” kelimeleri de Grekçe’den Yunanca’ya değişikliğe uğramadan geçmiştir
Tarihi Selanik agorası
Agora (Yunanca : Ἀγορά, Agorá), antik Yunan kentlerinde, şehirle ilgili politik, dini, ticari her türlü faaliyetin gerçekleştiği, tüm kamu binalarının etrafında sıralandığı halka ait geniş açık alan olup, Helenistik dönemde şekillenip Roma İmparatorluğu’nda ortaya çıkan forumların öncülüdür.
İlk agoralar şekil olarak son derece basit olup, bir kürsü ve oturma yerleri bulunan mekanlar coşkulu konuşmalara sahne olmaktaydı. Dini içerikli şenlikler ve tiyatro gösterileri de ilk zamanlar agorada düzenleniyordu.
Atina Agora’sı 1.17.1, İonya Agora’sı 6.24.2) Antik metinlerde agora toplantı alanı, pazar yeri, konuşma alanı, bir zaman dilimi anlamlarında kullanılmış olup, aynı zamanda Trakya’da Chersonese civarında bir kasaba adı olarak geçmektedir.
Minos kentlerinde bulunan tiyatroya benzeyen alanlar da agoranın öncülleri olabilirler. Anadolu’da Pergamon (Bergama) ve Nysa agoraları Helenistik, Aizanoi, Asos, Ephesos (Efes) agoraları Roma döneminden kalmadır.
Lübnan’da antik Sur kentinde bulunan Roma agorası
Wycherley kentin bütünü gibi, agoranın da basit biçimde ortaya çıktığını, tek gerekenin, düz ve açık bir alan olduğunu, agoranın geniş anlamda, kent yaşamına ve yerleşme alanlarında kıvrılıp giden, sonra da kırlara doğru yayılan ana caddelere uygun bir odak sağlaması gerektiğinden, olanak varsa, kentin az çok merkezindeki bir alan-dan yararlandığını belirtmiştir.
r.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Edin

Muş 1400 rakımda kara kış ve Kış baharı

Muş şehri, Muş ilinin batısında yer almaktadır. Çavuş dağı’nın kuzeydoğu eteklerinde kurulmuş olan kentin tarihsel çekirdeği ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.