KAPİTALİZM ve İNSAN MUTASYONDA

                              KAPİTALİZM MUTASYONU

            Dinozorlar  ve Mamutlar neden ve nerden yok oldular Kimsenin bilmediği tarihin kayıdının tutulmadığı bir zamanda uzaydan gelen belki meteor düşmesi ile mutasyona uğrayan bir mikrop yada virüs onların sonunu getirmiş olmalı.

            Deistler ateistler dinciler evrimciler hepiniz yanıldınız artık

            Tarih yaşayarak gördüğünüz gibi   doğal ayıklanma sadece( semavi dinlerin tanrıları yaratılış teorileri ile yaratılıp yok olmuyor yada Darvin’in teorisindeki gibi sadece evrimle değil yaşayarak gördüğümüz gibi başımıza gökten taş yağmadan (meteor düşmeden) mutasyonlarla bir cins bir tür canlı ortaya çıkıp bir türü yok ediyor.

            Düşünki: bu şimdiki modern insanlığa değil de insanların homo eructus, homo sapiens’lerden birine bu virüsün yayıldığını; nere kaçarsan oda seninle geliyor ancak o gruptan ayrılmadığın sürece evrimin halkalarından ( kendiside  zaten mutasyonun ürünü) biri kopardı. Değişik homo türü insanımsı yaratıklar belki böyle yok oldu. İki bin yıl önce insanlara musallat olsaydı şimdiki virüs Sonra arkeologlar buldukları iskelete göre yada bizim varsaydığımız gibi beyaz ırkın bu sarı ırkın bu kara ırkın temsilcileri olarak tarihteki ve doğadaki yerimizi alırdık.

   İyi ki varsın Marks kapitalizmden kopuşu gösterdiğin gibi ayakta (hegel diyalektiğini materyalizme uygulayarak felsefenin ayakları üstünde durmasını sağlamıştır) durmayı da gösterdin. Tabii bu sadece marksın değil materyalist öğretilerin (Aristo dan Platona Hegel) kadar düşünürlerin sonucu olarak düşüncede kopuş ve maddede kopuş (mekanik makineden elektro teknolojik makineye geçiş) yaşandı.

            Avrupa Lenin öğretisi olmadan bir Stalin’in düşünün. yada faşizmlerin İtalyan faşizminin ve Alman nasyonal (milliyetçi) sosyalizmin ; Leninist bir İdeolojisi olmayan bir Stalin olsaydı aynı ruhla Almanları durduramazdı. Avrupa’daki bilim adamlarının Amerika’ya ve Türkiye’ye kaçmadığını ve Amerika’nın atom bombasını üretiminde geç kalınsaydı, bu bilim adamlarının Almanlara hizmet ettiğini atom bombasını Almanların patlattığını ne Amerika bırakırdı ne Sovyetler bırakırdı nede karşısında faşist İtalya hepsini kavimler göçünde ki  2 Cermen istilası ile Avrupa medeniyeti yakın çağ (kendi yeni orta çağına) geri dönderirdi. Onca üretilen uygarlık ürünlerini yok edersen (değerleri ve rekabeti) kendi gelişme eğrisi yukarı değil aşağı doğru geriler.

              Bakınız Roma imparatorluğunun yıkılışına sonrasında Roma medeniyetinden (köle ekonomisinden) Kavimler göçünden sonra küçük devletlere bölünürken her beyliğin bir şatosu ve senyörleri vardı toplum kölelikten kurtulmuş ama köylü serf durumuna düşürülerek bu sefer köle gibi sadece kendisi değil toprağı ile beraber alınıp satılmaya başlanmış Papalık bile kendine devlet kurarak Vatikan bağımsızlığını ilan etmiş ama tüm küçük devletler üzerinde hakimiyet kurmaya İslam devletlerine karşı Hıristiyan orduları haçlı orduları kurarak zengin İslam devletlerine işgale ele geçirmeye tüm Hıristiyan alemini birleştirmeye çalışmıştır.

            Zengin İslam uygarlığının Moğol istilasından sonra kendi orta çağına dönüşüne bakınız: İslam toplumları ve devletleri Bilimden uzaklaşarak günümüze kadar bilime hizmet eden ne bir lider nede İbn’i Rüşt, Farabi gibi bilim adamı yetiştirebildi.

            Moğolların İslam devletlerini yerle bir etmesi sonucu İslam uygarlığından Ömer Hayam’dan sonra çağdaşı olan  Ömer Hayyam’ın yaptığı rasathaneyi yıktırarak kendi felsefesini kurdu sonrasında “Gazali  felsefenin (dolayısıyla bilimin) verdiği cevaplardan şüpheye düştü ve felsefeden uzaklaşarak tasavvuf ve mistik düşünceye yöneldi.” Bu mistik felsefeciden sonra (kötü para iyi parayı kovar misali) iyi bilim adamı ne Farabi ne İbn’i Haldun nede, İbn’i Rüşt düzeyinde İslam alimi bilim alanında yetişmedi.

Tasavvufa yönelen yöneticiler ancak düşünce üretenlerin dergah kurduğu Mevlana dergahı Hacı Bektaşi dergahları ile İslamiyette mezhep ehillerinden sonra tarikat kurucuları olarak Osmanlı devletini birisi ordu bakımından(yeniçeri Bektaşidir) diğersi toplumu ehlileştirme görevi loncaları ve sanatkarlar arasında gelişerek güzel ahlak üzerine geliştiler

            Ve halife saltanatı taşıyan yöneticilerin (bilim adamlarından uzaklaşması ile) Gazali’den sonra bilimden kopuşundan sonra İslam toplumları hala kendi orta çağını yaşıyor. Çağımızda hala bir çok İslam devleti bilime ilime ancak orta çağdaki toplumlardaki gibi sadece modern ürünleri tüketerek-katkı-yapıyor. Aynı orta çağ  Avrupa’sı kendi lüks tüketimini doğudan ithal ederdi. Kendi orta çağından çıkamayan İslam toplumlar lüks ürünlerin, üretemedikleri malı batıdan ithal ederek yada batının kötü kopyalarını yaparak yaşıyor.
            Roma imparatorluğunu kavimler göçü. (Avarlar, Bulgarlar, Hunlar, Macarlar’ın yanında birçok Cermen kavim ve Slav halklar, Roma sınırlarına göç ettiler. Bazı gruplar Roma senatosu ya da imparatorunun onayıyla Roma sınırlarına yerleşti. Tarımsal arazi karşılığında bu kavimler Roma’ya askeri destek sundu. Diğer saldırılar küçük çaplı, yağmalama amaçlı saldırılardı. Bu saldırıların en bilineni 410’da Vizigotlar tarafından gerçekleştirilen ve Roma’nın yağmalanmasıyla sonuçlananıdır.) Viki.

  Ve yine Cermen istilalara ile 400 yıllardan 1400 yıllarında Türklerin İstanbul’u ele geçirmesi ile roma medeniyeti yok olmuş ama Avrupa 400-1800′ lere kadar orta çağa gömülmüştü.

             Küçük Roma’nın, Yeni Cermenlerin; istilası İtalyan Faşizmi ve Alman nasyonal sosyalizmi dünya karanlık çağa sokacaktı Eğer ki yenilmezse idi Ve bu günkü uygarlık elektriği telefonu bulmuş ama belki tekrar yeniden kaybetmiş olacaktı.

            Lenin ve Mao nun pratisyenliğinde doğu Sovyet bloku ve batı bloğunun soğuk savaşında Amerika batı blokuna katarak güçler savaşına devam etti. Mao’nun 100 çiçek açsın formülasyonunda kendi iç rekabetinin yaratarak Kapitalizmle  savaş pratikleri yerine üretime önem verdi. Ve Kapitalizmi Sovyetler gibi millici devletlere bölünerek değil kapitalizmi içine üretime davet ederek kapitalizmin tekno üstünlüğünü ucuz emek gücü ile kendi ekonomisinin içine kattı ve kapitalizmi kendi örgütlenme üretim gücü ile Avrupa’nın teknolojik üstünlüğü ele geçirdi.

Avrupa ve Amerika hala kendi petrol alanlarını ele geçirme Arap dünyasının sürekli savaş alanı içinde tutarak dünya jandarmalığı ile arpalıklarını ayakta tutma savaşına devam etti. Kapitalizm büyüme gelişmede kendine yeni düşmanlar yaparak ona cephe alarak gelişme dinamiği gösterdi Antagonist toplumlar düşmansız yaşayamaz biz ve ötekiler vardır. Mutlaka krallar padişahlar yeni cumhuriyet başkanları ve başbakanları hemen hepsi geldiğinde kendisine bir düşman tayin eder o düşmana göre toplumu dizayn eder. Soğuk savaş döneminde  batının düşmanı Sovyetler’di. Soğuk savaşta Sovyetler kendini dağıtınca yeni düşman Orta doğu’daki petrol üzerinde oturan Arap devletleri yeni demokrasi düşmanları oldular. Sovyetler’e demokrasiyi getiremedikleri gibi Araplar’ada Arap baharı ile arap kıyımı yapıldı. İslam dünyası Petrol üzerinde mülkiyetini batı bloku kendi bağlamak için bölgesel yeni düşmanlar bölgesel  savaş senaryolarını hayata geçirerek hem savaş sanayisini geliştirmeye hemde Arapların elindeki fazla parayı almak için hiç kullanamayacakları savaş araçları satarak fakir yemen üzerinde Suudilerin kendilerini tatmin etmelerine yardımcı oluyorlardı.

            Batı üst sınıflara hizmet eden medikal sağlık sistemi kurgulayarak sosyal devletten uzaklaşmaya başladı. Bu süreçte kendine yeten sağlık sistemi bir virüs ile yerle bir oldu. Toplumlar büyürken hiç büyük belaya karşı önlem almadı. Düşmanı (düşman devleti) kendi belirliyor zaten kendi ekonomik gücü ile o düşmanı dövüyordu hemen ambargo konuyor dünya ya bağlantısı kesiliyor dolayısıyla kendi yarattıkları düşmanı (İran ve geri kalmış Arap devletlerini) kolay lokma gibi zaman geçiriyorlardı.

Toplum sağlığı toplumsal hastalıklar onlar gelişmiş toplum olduğu için fakirler üzerinde deneylerini yapıyor kendi üstünlüklerini kendilerine kanıtlıyorlardı. Toplum kendisini kurtardıktan sonra kendi ülkelerini kapatınca hiçbir güç onları yenemiyordu

            Mutasyon-ik bir virüs tüm kapıları deldi geçti. Tüm üst katmanları fakiri zengini hepsini demokratik yerinden vurdu. Herkesin demokratik olarak kullandığı yollar ortak kullanım alanındaki demokratik alanlar herkesi eşitledi bu virüs.

             Verem ve sıtma gibi fakir hastalığı değil fakir zengin ayırt etmeyen grip hastalığı kapitalizmin  hasta ettiği (kalp tansiyon diyabet alerjik) insanları öldüren bir virüs artık kapitalizm üretim yapısı ile insanları hasta etmekten vazgeçmelidir.

İbrahi Gözel 14/04/2020

           

           

           

          

           

           

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Edin

Muş ovasında karlı ilk bahar Lale ve murat Köprüsü manzarası

Muş (Ermenice: Մուշ, Kürtçe: Mûş), Muş ilinin merkezi olan ve ile ismini veren şehirdir. Ayrıca …

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!