Antalya Duden Selalesi (karpuzkaldıran)

Antalya’nın yedi harikasından birisi

         Düden Şelalesi

Düden şelalesi Antalya’nın en güzel şelalelerinden biridir. Düden şelalesi dünyanın dört bir yerinden merak edip ziyarine gelen turisler ile dolup taşmaktadır. Bu güzel doğa harikası Antalya şehir merkezine sadece 7 km uzaklıktadır. Antalya Düden şelalesinin içinde birde mağara bulunmaktadır. Yazın Antalya sıcağından bunalanlar için bire bir serinleme mekanı olarakta bilinmektedir.

Ayrıca Düden şelalesi Antaya’nın turistik potansiyeline büyük bir katkı sağlayarak o bölgenin gelişiminde önem yeri bulumaktadır. Şelalenin girişinde develere binip güzel bir anı fotoğrafı çekebilirsiniz. Şelalenin içerisinde restorantlar ve eğlence merkezleri oldukça yaygın ve içerisinde minik bir hayvanat bahçesi bulunmaktadır.

Eşiz fotoğraf karelerin dolduran düden şelalesi büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Kendi çektiğim fotorafları HDR programı ile    renklerini ortaya sererek daha bir güzel renk cümbüşü ile sizlere sunmaktayız.

              Düden Şelalesi. Bir coğrafi terim olarak düden, kalkerli arazilerde erime sonucu oluşan daire şeklindeki büyük çukurluklara verilen isimdir. Düdenler aynı zamanda yeraltı sularının birleşme-ayrılma noktalarıdır. Halk arasında düdenlere “su çeken,su çeken delik” gibi isimler de verilir

Batı Torosların eteklerinden gelen su, Antalya’nın kuzeyinde Bıyıklı (Kırkgöz) yakınlarındaki düdende kaybolur. Bir müddet yerin altından ilerleyen su çeşitli noktalarda yeryüzüne çıkarak Akdeniz’e doğru ilerler. Düden Şelalesi olarak bilinen Yukarı Düden Şelalesi(İskender Şelalesi) bunlardan ilkidir.
Yukarı Düden’den devam eden bu su, Aşağı Düden veya Karpuzkaldıran Şelalesi ismiyle, yaklaşık 7 km sonra Lara yakınlarında 40 mt’lik falezlerden Akdeniz’e dökülecektir

 

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Edin

PAMUKKALE ANTİK TİYATRO ( COTTON CASTLE Hierapolis) DENİZLİ

Akdeniz Havzası içinde en önemli ve özgün Roma Tiyatrosu olan 1800 yıllık Hierapolis Anfi Tiyatrosu. …

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!